Zgrzewarki do folii - jaką wybrać?

Chcesz profesjonalnie zapakować takie produkty jak ryby, nabiały, owoce i warzywa? A może zależy Ci na przedłużeniu przydatności do spożycia wędlin czy gotowych dań obiadowych? W takim razie potrzebujesz zgrzewarki do folii, która zapakuje wszystko próżniowo. Dzięki temu wszystkie produkty zachowają swoje właściwości, walory smakowe, aromat i wilgotność na dłużej.

Jakiej zgrzewarki do folii potrzebujesz?

Ze względu na zasadę działania, rozróżniamy dwa główne rodzaje zgrzewarek do folii. Pierwszą grupą są zgrzewarki komorowe. To one są najczęściej stosowane w gastronomii i handlu. Produkt wraz z folią umieszcza się w odpowiedniej komorze, gdzie jest on pakowany. Tak zapakowane produkty prezentują się estetycznie i mogą dłużej zachować swoją świeżość.

Możesz również wybrać zgrzewarkę bezkomorową, czyli listwową. Jak działa to urządzenie? Worek z pakowanym produktem znajduje się na zewnątrz, a do środka urządzenia – na listwie zgrzewającej, wkłada się koniec worka z otwarciem i dociska pokrywą.

Które urządzenie wybrać? Wielką zaletą urządzeń komorowych jest możliwość szybkiej i ekspresowej pracy na szerszą skalę. Zgrzewarki listwowe wyróżnia z kolei większa mobilność, niższa cena zakupu oraz łatwość pakowania produktów o nietypowych rozmiarach.

Jaką zgrzewarkę do folii wybrać?

Przede wszystkim, powinieneś zastanowić się nad tym, czy urządzenie będzie często używane. Weź pod uwagę takie czynniki jak:

  • ilość cykli pakowania każdego dnia;
  • rodzaj pakowanych produktów;
  • rozmiar największego produktu, który musisz zapakować.

Niezależnie od Twojego wyboru, pamiętaj o tym, że w Scan Pack dostępne są zgrzewarki do folii o wielu możliwościach. To urządzenia najwyższej klasy, które posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty, pozwalające na pracę z żywnością i nie tylko.

Data publikacji: 
18.01.2018